| Max Sewing Speed | 3600 rpm |
| Recommended Sewing Speed | 3200 rpm |
| Minimum Panel Thickness | 1/8″ (3.175mm) |
| Maximum Panel Thickness | 4″ (101.6mm) |
| Production Yield | 200+ units/8-hr shift |
| Presser Foot Height | 20mm |
| Needle Lift Height | 14mm |
| Stitches Per Inch (SPI) | 4 to 6 |
| Seam Width | 3/4″ (19mm) |
| Needle Type/Size | 135×7 #22/140 |
| Voltage | 220v |
| Air Pressure | 5 psi |
| Power | 5 amps |
| Weight | 385 lbs (174kg) |
| Shipping Dimensions | 58 x 42 x 46 inches (147 x 106 x 116 cm) |
Panel Binder / Half Capping Machine (for Light to Heavy materials)
Model UMM-401-700
The UMM-401-700 Panel-Binding Machine utilizes a high-lift walking-foot sewing head and single-needle chainstitch to bind panels together. By applying the “half-capping” process in your mattress production, manufacturers can significantly reduce labor requirements and eliminate common bottlenecks at the tape-edge operation, as only one side of the mattress requires final closure.
Depending on operator speed and material handling, the machine can produce 200+ units per 8-hour shift, making it an efficient solution for high-volume production environments.
Features & Benefits
– High Lift Walking Foot Mechanism
– Direct Drive motor (1000kw)
– No Efka or Mitsubishi control box/motor
– Stitches per inch can be adjusted from 4-12 spi
– Minimum Material Thickness: 1/8”
– Maximum Material Thickness: 4”
– Production Yield: 200+ unit/8-hr shift
– Sample materials are recommended to properly set up the machine, allowing for correct binder sizing, precise timing adjustments, and thorough performance testing.
Specifications
Other Products
UMM-BMC-3300
UMM-DB-4000