| Max Sewing Speed | 3600 rpm |
| Recommended Sewing Speed | 3200 rpm |
| Minimum Panel Thickness | 1/8″ (3.175 mm) |
| Maximum Panel Thickness | 4″ (101.6 mm) |
| Production Yield | 350 units/8-hr shift |
| Stitches Per Inch (SPI) | 4 to 6 |
| Seam Width | 3/4″ (19 mm) |
| Needle Type/Size | 62×59 #24/180 |
| Voltage | 220v |
| Shipping Dimensions | 157 x 94 x 708 inches (400 x 240 x 1800 cm) |
Automatic Belt Flange (for Light to Heavy materials)
Model UMM-ABB-300
The UMM Automatic Belt Binder (ABB) is a motorized belt table system equipped with a genuine Singer 300U sewing head, engineered for high-performance mattress panel binding production. Designed to bind (half-cap) the thickest and densest mattress panels in the industry, the UMM-ABB delivers consistent, reliable results while significantly streamlining material handling. The system also completely de-skills an application that is traditionally challenging, improving operator efficiency and overall production consistency.
The ergonomically designed belt table enhances operator comfort and control, making the handling of heavy panels easier and more efficient than ever. By reducing operator fatigue, simplifying training, and de-skilling the application, the UMM Automatic Belt Binder improves overall production efficiency. The system also ensures consistent “bucket” or half cap sizing, and produces a noticeable improvement in finished mattress panel quality.
Features & Benefits
– Belt motion synchronized with the sewing head for smooth, controlled panel movement
– Minimal operator effort required, even with the heaviest of panels
– Integrated guide system ensures clean, straight panel edges every time
– Provides consistent bucket sizing and repeatable results (regardless of operator)
– Sensor-driven belt control automatically adjusts panel movement
– Walking Foot Mechanism
Specifications
Other Products
UMM-QCI-3000
UMM-QCI-3000
UMM-TE-300
UMM-401-100