| Max Sewing Speed | 3200 rpm |
| Recommended Sewing Speed | 3000 rpm |
| Minimum Panel Thickness | 3/8″ (25.4 mm) |
| Maximum Panel Thickness | 7″ (178 mm) |
| Production Yield | 750 panels/8-hr shift |
| Presser Foot Height | 45 mm |
| Needle Lift Height | 17 mm |
| Stitches Per Inch (SPI) | 4 to 6 |
| Seam Width | 3/4″ (19 mm) |
| Needle Type/Size | 135×7 #22/140 |
| Voltage | 220v |
| Air Pressure | 80 psi |
| Power | 5 amps |
| Weight | 385 lbs (174kg) |
| Shipping Dimensions | 58 x 42 x 46 inches (147 x 106 x 116 cm) |
Overlock Flange Machine (for Light to Extra Heavy materials)
Model UMM-FM-7000
The UMM-FM-7000 Flange Machine represents a revolutionary breakthrough in flange sewing technology for the mattress industry. Featuring an unmatched needle lift height of 17mm (highest in the industry), the machine is capable of sewing materials up to 7 inches or more in thickness.
Built on a genuine Pegasus sewing platform, the UMM-FM-7000 has been expertly modified to handle applications beyond the capability of conventional machines. In addition to excelling with extra-thick materials, it can also be adapted to sew thinner materials with equal precision, providing exceptional versatility across a wide range of production requirements.
The machine features a simple, user-friendly pressure adjustment system, allowing operators to quickly and accurately adapt to varying panel sizes without complex setup. Unlike traditional systems that rely on external motors such as Efka or Mitsubishi, the UMM-FM-7000 workstation is powered by a Direct Drive motor mounted directly to the sewing head handwheel, delivering efficient operation, reduced maintenance, and precise control.
The UMM-FM-7000 is capable of producing over 750 panels per 8-hour shift, depending on operator speed and material handling.
Features & Benefits
– Flange panels up to 7” in thickness with ease
– Custom designed UMM Direct Drive motor
– Simple Pressure System
– Stitches per inch can be adjusted from 4-12 spi
– Presser Foot Lift: 45 mm
– Needle Height Lift: 17 mm
– Walking Foot Mechanism
Specifications
Other Products
UMM-PC-1000
UMM-PC-1000
UMM-MQM-3600
UMM-TE-300