| Max Sewing Speed | 4200 rpm |
| Recommended Sewing Speed | 4000 rpm |
| Minimum Panel Thickness | 1/8″ (3.175mm) |
| Maximum Panel Thickness | 3/4″ (19.05mm) |
| Production Yield | 350+ foundations/8-hr shift |
| Presser Foot Height | 18mm |
| Needle Lift Height | 12mm |
| Stitches Per Inch (SPI) | 4 to 6 |
| Seam Width | 3/4″ (19mm) |
| Needle Type/Size | 135×7 #22/140 |
| Voltage | 220v |
| Air Pressure | 5 psi |
| Power | 5 amps |
| Weight | 385 lbs (174kg) |
| Shipping Dimensions | 58 x 42 x 46 inches (147 x 106 x 116 cm) |
Boxspring Binder / Half Capping Machine (for Light to Medium materials)
Model UMM-401-100
The UMM-401-400 Boxspring Binder Machine features a variable top-feed sewing head designed to de-skill the binding process for operators, particularly when working with materials that vary in texture or stretch. This high-speed system utilizes a single-needle chainstitch and is equipped with an electronic needle positioner, automatic chain cutter, and a direct drive motor, providing smooth, efficient operation and consistent results.
Depending on operator speed and material handling, the machine can produce over 350 foundations per 8-hour shift, making it an efficient solution for high-volume production environments.
Features & Benefits
– Direct Drive motor (1000kw)
– No Efka or Mitsubishi control box/motor
– Stitches per inch can be adjusted from 4-12 spi
– Can be run off of a roll or on closed borders
– Walking Foot Mechanism
– Sample materials are recommended to properly set up the machine, allowing for correct binder sizing, precise timing adjustments, and thorough performance testing.
Specifications
Other Products
UMM-EMB-1/4/6/8/12
UMM-ATE-5625
UMM-ATE-5625