| Max Sewing Speed | 3200 rpm |
| Recommended Sewing Speed | 3000 rpm |
| Minimum Panel Thickness | 1/8″ (25.4mm) |
| Maximum Panel Thickness | 3″ (76.2mm) |
| Production Yield | 750 panels/8-hr shift |
| Presser Foot Height | |
| Needle Lift Height | |
| Stitches Per Inch (SPI) | 4 to 6 |
| Seam Width | 3/4″ (19mm) |
| Needle Type/Size | 135×7 #22/140 |
| Voltage | 220v |
| Air Pressure | 80 psi |
| Power | 5 amps |
| Weight | 385 lbs (174kg) |
| Shipping Dimensions | 58 x 42 x 46 inches (147 x 106 x 116 cm) |
Overlock Flange Machine (for Light to Medium materials)
Model UMM-FM-1000
The UMM-FM-1000 Flange Machine is a panel-sewing overlock machine designed to accommodate panel thicknesses ranging from 3/8” to 4” or greater. Optimized for light- to medium-weight materials, the UMM-FM-1000 is capable of consistent operation at speeds up to 3,200 RPM, ensuring high productivity and reliable performance.
Depending on operator speed and material handling, the machine can produce over 750 panels per 8-hour shift, making it an efficient solution for high-volume production environments.
Features & Benefits
– Custom designed Direct Drive motor
– Stitches per inch can be adjusted from 4-12 spi
– Walking Foot Mechanism
Specifications
Other Products
UMM-BMC-3300
UMM-401-100